Kriodestrukcijas metode

Kriodestrukcijas metode jeb krioterapija tiešā tulkojumā nozīmē “ārstēšana ar aukstumu”.
Procedūras laikā apstrādātie audi tiek iznīcināti tiem sasalstot un vēlāk noloboties. Šai metodei visbiežāk izmantotā viela ir šķidrais slāpeklis. Tā tiek izmantota ārstniecības nolūkā pacientiem, kuriem ir nepieciešams noņemt dažādus ādas veidojumus, piemēram, keratomas, papilomas, kandilomas, kārpas u.c.
Kas ir šķidrais slāpeklis?
Slāpeklis normālos apstākļos ir bezkrāsaina gāze, kam nav smaržas. Šķidrais slāpeklis vārās pie –195,8° C. Tas nav indīgs vai sprādzienbīstams.
Kas notiek procedūras laikā?
Procedūras laikā likvidējamie audi tiek piesaldēti ar šķidro slāpekli, izmantojot speciālu saldēšanas iekārtu. Procedūra ir ātra un neprasa speciālu pacienta sagatavošanu.
Veids, kādā šķidrais slāpeklis tiek uzklāts, var būt atšķirīgs – uzpūšot vai uzklājot ar vates kociņiem. Procedūras laikā var būt nepatīkamas sajūtas, taču ņemot vērā, ka tās ir tikai dažas sekundes parasti atsāpināšanu neveic. Izņēmums ir bērni, kuriem pirms procedūras iespējams uzklāt lokālu anestezējošu līdzekli krēma veidā, lai mazinātu kriodestrukcijas izraisītās nepatīkamās sajūtas. Sasaldēšanas laikā apstrādātais ādas laukums kļūst balts un stingrs un dažu minūšu laikā atgūst normālu ādas temperatūru.
Kas notiek pēc procedūras?
Nosaldētais veidojums īsā laikā nedaudz palielināsies, izveidosies tulznai līdzīgs ūdeņains pūslītis, kurš dažas dienas var sulot, izdalot šķidrumu no caurspīdīga līdz viegli sārtam. Pēc tam veidosies iekaisuma process ar nedaudz nekrotiskiem audiem un visbeidzot lēni, iekaisumam sausējoties, izveidosies sausa krevelīte, kura nokrīt līdz ar tur esošo ādas veidojumu vidēji divu nedēļu laikā.
Ar laiku ārstētā vieta izskatās tāpat kā apkārtējā āda. Dažkārt novēro ādas pigmentācijas izmaiņas – apstrādātā āda var būt nedaudz gaišāka vai tumšāka nekā apkārtējā āda. Retos gadījumos novēro rētu. Vienā procedūrā tiek apstrādāti ne vairāk par trīs ādas veidojumiem. Ārsts pēc vizītes norāda, vai pacientam ir nepieciešama papildus konsultācija, lai novērtētu ādas stāvokli pēc procedūras.
Process var ilgt no dažām dienām līdz pat mēnesim, atkarībā no apstrādātā veidojuma lieluma. Ja vēl ir palikuši atlieku audi, kriodestrukciju atkārto, līdz āda ir gluda. Bojāto vietu drīkst notīrīt dažas reizes dienā ar 40 grādīgu spirtu.
Smiltenes poliklīnikā kriodestrukcijas metodi veic sertificēts ārsts onkologs-ķīmijterapeits Tija Zaļkalne.